Aktualności kredytowe 3/07/2024

administrator 3 lipca 2024

  1. KREDYT NA START dopiero w przyszłym roku, o ile w ogóle do niego dojdzie…

Jak już wiemy, PO ma spory problem z projektem kredytu. Zabrakło większości sejmowej, a przeciw jest Lewica, Trzecia Droga i Konfederacja. Przez kilka tygodni była cisza w tym temacie, aż do poniedziałku. W wywiadzie Krzysztof Paszyk (Minister Rozwoju i Technologii) podkreślił, że rząd nie rezygnuje z pomysłu, ale stanie się on częścią pakietu rozwiązań „dla różnych grup społecznych, które są zainteresowane posiadaniem własnego mieszkania”.

„Kredyt na start” miałby ruszyć na początku 2025 r. i mogłoby z niego skorzystać ok. 175 tys. kredytobiorców. Do końca 2025 r. zawartych miałoby być ok. 75 tys. umów o kredyty z dofinansowaniem, a w kolejnych latach – po ok. 50 tys. umów rocznie. W tym tygodniu taka propozycja ma być konsultowana w koalicji. „Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie ze strony koalicjantów” – wskazał minister i zobaczymy co z tego wyniknie.

Założenia mają być „zasadniczo” zbieżne z wcześniejszym projektem, a minister podkreślił preferencyjne traktowanie rodzin w zależności od liczby dzieci. Pozostałymi elementami rozwiązania ma być wsparcie budownictwa społecznego oraz powrót do prac na REIT-ami, funduszami inwestującymi w nieruchomości.

 

  1. Hipoteki ze zmiennym oprocentowaniem

W czerwcu 2023 r. ING wprowadziło jako pierwszy i jedyny bank do swojej oferty kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowanie, oparte na wskaźniku WIRON. Reszta banków miała w ofercie produkty hipoteczne oparte na wiborze. Rok później ING wycofał się z kredytów hipotecznych zmiennooprocentowanych i od 24 czerwca kredyty w ich banku oparte będą na stałym oprocentowaniu.  W ten sposób oferta kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem ponownie się skurczy. Obecnie takiego produktu nie mają Millennium, BNP Paribas Bank, ING oraz Velo Bank.

 

  1. Ceny kredytów hipotecznych w Polsce 

Polska posiada najdroższe kredyty hipoteczne w całej Unii. Pod tym względem wyprzedziliśmy już nawet Węgry. Średnie oprocentowanie kredytu w kwietniu wynosiło w Polsce 7,72%. Na drugim biegunie mamy Francję (1,70%) czy Niemcy (1,98%) z ofertą najniżej oprocentowanych kredytów.