Aktualności kredytowe 5/06/2024

administrator 5 czerwca 2024

Kredyt na start
Szanse na wprowadzenie kredytu maleją z dnia na dzień. Poparcie dla tego pomysłu spada także wśród koalicjantów. Już nie tylko partia Razem, ale również Polska 2050 zapowiada, że nie poprze Kredytu na Start. Z kolei PIS ponoć rozważa poparcie, ale pod warunkiem wprowadzenia max. ceny metra z podziałem na stawki w jak najmniejszych regionach, żeby deweloperzy mieli presję na obniżkę, a nie podwyżki.
Przypomnę, że krytycy zarzucają , że program przyczyni się tylko do wzrostu cen nieruchomości oraz gwarantuje super zarobek deweloperom i bankom. Mimo tych zapowiedzi Ministerstwo Rozwoju nie przerywa prac na projektem, które miały potrwać do końca maja. Kluczowe w tej chwili jest jednak to, co rząd zrobi w tej sprawie po wyborach do europarlamentu. 05Według WP Sejm może zająć się tym projektem dopiero po wakacjach, choć zapowiadali, że zrobią to w pierwszych 100 dniach…

Koniec WIRONU?
W zeszłym roku ING Bank Śląski zdecydował jako pierwszy się na wprowadzenie kredytów opartych o WIRON, czyli wskaźnik referencyjny, który typowano na następcę WIBOR-u. W ofercie banku znalazły się kredyty firmowe i hipoteczne oparte na nowym wskaźniku.
Aktualnie zostało zawieszone użycie WIBOR-u w bankowości firmowej i analizowana jest taka możliwość również dla hipotek.
Dotychczasowy portfel kredytów na WIRON zostaje bez zmian – WIRON jest notowanym na rynku wskaźnikiem i nadal będzie wyliczany.
Z pojawiających się coraz częściej nieoficjalnych informacji wynika, że szanse na to, by WIRON został następcą WIBOR-u są coraz mniejsze. Jeszcze w tamtym roku ogłoszono, że całkowita rezygnacja z WIBOR-u nastąpi dopiero w 2027 roku (a nie jak wcześniej zapowiadano – w 2025 roku). Z kolei na początku kwietnia Ministerstwo Finansów zawnioskowało o ponowny przegląd i analizę wskaźników, które mogłyby zastąpić WIBOR. Okazuje się, że jest sporo wątpliwości względem WIRON-u, m.in. jeśli chodzi o jego obliczanie. Konsultacje publiczne dotyczące przeglądu i analizy wskaźników potrwają do 24 czerwca. Nowy wskaźnik zastępujący WIBOR może zostać ogłoszony już w lipcu.

Inflacja
W maju 2024 roku inflacja wyniosła  2,5%, w porównaniu do 2,4% w kwietniu podał GUS. Okazał się on wyraźnie niższy od oczekiwań większości ekonomistów.