Aktualności kredytowe 20/06/2024

administrator 20 czerwca 2024

1. W ramach XIV Europejskiego Kongresu Finansowego spotkali się prezesi największych krajowych banków i przygotowali rekomendacje. Zaproponowali np. wprowadzenie jednego wzoru umowy kredytu hipotecznego, tak aby w przyszłości uniknąć podważania umów, co teraz słusznie stosują „frankowicze” i  „wiborowcy”. Bankowcy chcieliby również, aby KNF zaproponowała zgodnie ze swoją koncepcją wzorcową ugodę dla kredytobiorców we frankach.

 

2. Co dalej z kredytem na start? Nie wiadomo. Jak wynika z informacji PAP, projekt Ministerstwa Rozwoju i Technologii na tę chwilę nie ma poparcia większości sejmowej. Lewica i Polska 2050 nie poprą projektu ustawy w takiej formule. Lider Konfederacji Krzysztof Bosak potwierdził, że Konfederacja nie poprze żadnych kolejnych programów dopłat do kredytu. Natomiast poseł PSL Marek Sawicki poinformował PAP, że jego klub popiera projekt. Pis zamierza złożyć poprawki do projektu, gdy wpłynie on do Sejmu. „Złożymy poprawki, a jeśli one nie znajdą poparcia, również cały projekt nie zostanie poparty przez Prawo i Sprawiedliwość” – zapowiedział Buda. Borys Budka z PO zapewnił, że prace nad projektem wciąż trwają, podobnie jak rozmowy z ugrupowaniami wchodzącymi w skład koalicji rządzącej. Decyzję, kiedy rząd przedłoży ten projekt, podejmie premier. Pat trwa…

 
3. Trzecia informacja to raczej uwaga i przestroga dla państwa. Od jakiegoś czasu można zastrzec swój PESEL, aby ochronić się przed wykorzystaniem danych bez naszej wiedzy i np. w celu zaciągnięcia kredytu na kogoś. Uwaga – od 1 czerwca 2024 r. zgodnie z ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości – banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL osoby, która np. chce wziąć kredyty lub zrobić wpis do księgi wieczystej, został zastrzeżony. Jeśli mimo zastrzeżenia numeru PESEL np. udzielona zostanie pożyczka, wówczas osoba poszkodowana, której dane skradziono, nie będzie musiała spłacać zadłużenia. Zastrzeżony numer PESEL nie wpływa na sprawy urzędowe (np. wzięcie ślubu, zameldowanie się czy wyrobienie dokumentów), sprawy zdrowotne (np. wizyty u lekarza. Zastrzeżenie można w każdej chwili cofnąć w aplikacji i serwisie mObywatel lub w urzędzie gminy. Zmiana automatycznie pojawi się w rejestrze, którego aktualizacja następuje co 30 min.