Aktualności kredytowe 8/05/2024

administrator 8 maja 2024

1) Inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4%, licząc rok do roku – wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Dołek inflacji za nami. Przywrócenie VAT zrobiło swoje i przełożyło się na wzrost cen żywności a co za tym idzie inflacji.
Ekonomiści prognozują, że druga połowa roku przyniesie jeszcze wyższą inflację, głównie za sprawą cen energii oraz usług.

 

2) Wakacje kredytowe: Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kredytobiorcy będą mogli skorzystać z możliwości wstrzymania opłacania raty kredytowej dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których rata przekroczy 30% dochodu gospodarstwa domowego (liczonego jako średnia za poprzednie 3 miesiące), albo osoby, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w dniu złożenia wniosku. Ustawa niestety nie podaje dokładnych zasad obliczania dochodu do wakacji kredytowych. Wiadomo jednak, że bierze się pod uwagę dochód netto kredytobiorców. Przy składaniu wniosku w maju dochód uśrednia się z 3 poprzednich miesięcy: lutego, marca i kwietnia 2024 r. Niestety nie powstał kalkulator rządowy, który umożliwiłby sprawne obliczanie dochodu do tego celi. Wiadomo tylko, że w najbliższym czasie ma zostać umieszczony tego typu kalkulator na stronie Infor, choć nie będzie to oficjalne narzędzie. O konkretne informacje w zakresie obliczania wysokości dochodu netto należy wystąpić do banku, który udzielił kredytu. Każdy bank może stosować inne zasady, np. w kwestii uznawania premii. Przypomnę, że oświadczenia zawarte we wniosku składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Ponadto zawieszenie spłaty kredytu będzie przysługiwać wówczas, gdy wartość udzielonego kredytu nie będzie przekraczała 1,2 mln zł. Z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.